FCI-Standard N° 346 / 12.08.2011
DOG KANARYJSKI
(Dogo Canario)
POCHODZENIE: Hiszpania.
DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA : 04.07.2011
UŻYTKOWOŚĆ: Pies pilnujący stad bydła.
KLASYFIKACJA F.C.I. : Grupa 2 Pinczery, sznaucery, molosy
i szwajcarskie psy do bydła.
Sekcja 2.1 Molosy typu mastyfa.
Bez prób pracy.
KRÓTKI RYS HISTORYCZNY : Pies typu molosa, pochodzi z WyspKanaryjskich – Teneryfy i Gran Canaria.Wydaje się, że powstał ze skojarzenia znanego tam z czasów przedhiszpańskich lokalnego psa „majorero” i rozmaitych molosów,przywiezionych na wyspy.Z kojarzeń tych powstała jednolita grupa psów w typie mastyfa, średniej wielkości, o maści pręgowanej lub płowej, z białymi znaczeniami. Cechują się one charakterystyczną budową molosa, są silne, a jednocześnie
szybkie, mają twardy charakter i żywy temperament, i są oddane właścicielowi. W wieku XVI i XVII ich liczba znacznie wzrosła, i z tego czasu pochodzą
liczne wzmianki pisemne, jak ta w Cedularios del Cabildo (roczniki miejskie), w których opisana jest użytkowość psów, wykorzystywanych do stróżowania i pilnowania stad bydła.

WRAŻENIE OGÓLNE: Średniej wielkości pies w typie molosa, o prostokątnej głowie, z czarną maską. Krzepki, o harmonijnych proporcjach.
WAŻNE PROPORCJE:
Długość tułowia większa od wysokości w kłębie, zwłaszcza u suk. Długości czaszki do długości kufy 60 do 40%. Szerokość czaszki wynosi 3/5 całkowitej długości głowy. Odległość od łokcia do podłoża powinna stanowić 50% wysokości w kłębie u samców i nieco mniej u suk.
ZACHOWANIE/TEMPERAMENT :
Pies o spokojnym sposobie bycia i czujnym wyrazie. Szczególnie nadaje się do stróżowania i pilnowania bydła. Temperament wyrównany, bardzo pewny siebie. Szczeka głośno, niskim głosem. Nadzwyczaj oddany właścicielowi, posłuszny i łagodny wobec całej rodziny, ale podejrzliwy wobec obcych. Pewny siebie, pełen godności, z dystansem. Przy pobudzeniu sylwetka zdradza zdecydowanie i ożywienie.
GŁOWA:
Masywna, brachycefaliczna, krótka, pokryta grubą skórą. Kształt niemal sześcienny, tylko lekko wydłużony. Linie profilu równolegle lub lekko zbieżne.
Mózgoczaszka: 
Czaszka: Trochę wypukła tak w płaszczyźnie podłużnej, jak i poprzecznej. Czoło raczej płaskie. Długość czaszki prawie taka sama, jak szerokość. Wyraźne łuki jarzmowe, dobrze, ale nie przesadnie rozwinięte policzki i mięśnie szczęk, luźna skóra. Guz potyliczny tylko lekko zaznaczony. Stop: Wyraźny, ale nie ostry. Bruzda czołowa wyraźna, przebiega na mniej więcej dwóch trzecich długości czaszki.
Trzewioczaszka:
Nos: Szeroki i mocno pigmentowany na czarno, w jednej linii z górną krawędzią kufy. Nozdrza duże, pozwalają na swobodne oddychanie.
Kufa: Krótsza od czaszki, zazwyczaj jej długość wynosi około 40% całkowitej długości głowy. Jej szerokość stanowi 2/3 szerokości czaszki. Bardzo szeroka u podstawy, trochę zwęża się ku końcowi. Grzbiet nosa prosty, bez fałd.Wargi: Górna warga obwisła, ale nieprzesadnie. Oglądane z przodu wargi schodzą się, tworząc odwrócone V. Fafle trochę rozbieżne. Wewnętrzne strony warg ciemne. Uzębienie: Zgryz nożycowy lub lekki przodozgryz (max. 2mm), cęgowy
tolerowany, ale niepożądany, gdyż powoduje szybsze zużycie zębów. Szeroko rozstawione kły.Zęby duże i solidnie osadzone w dziąsłach. Duże trzonowce, małe
siekacze, potężne kły. Oczy: Lekko owalnego kształtu, średniej wielkości do dużych. Osadzone szeroko, ani zapadnięte, ani wypukłe. Powieki czarne, dobrze przylegające, nie mogą być obwisłe. Barwa oka waha się od ciemno brązowej do brązowej, w zależności od umaszczenia, w żadnym razie oczy nie powinny
być jasne. Uszy: Średniej wielkości, szeroko osadzone, pokryte krótkim, delikatnym włosem. Swobodnie zwisają po bokach głowy. Mogą być złożone w kształt
płatka róży. Osadzone nieco powyżej poziomu oczu. Uszy osadzone wysoko i blisko siebie są uznawane za nietypowe. Jeśli przycięte, muszą prosto stać.
SZYJA:
Krótsza od głowy. Na spodzie szyi skóra luźna, tworzy niewielkie podgardle. Szyja mocna, prosta, cylindryczna i dobrze umięśniona.
TUŁÓW :
Długi, szeroki i głęboki, Linia górna: Prosta, bez deformacji, utrzymywana przez dobrze rozwinięte, choć słabo widoczne mięśnie. Wznosi się lekko od kłębu do zadu.Wysokość w zadzie o 1 – 2 cm wyższa niż w kłębie. Zad: Średniej długości, szeroki, zaokrąglony. U suk zwykle szerszy. Nie powinien być długi, gdyż ogranicza to ruch. Klatka piersiowa: Bardzo pojemna, o dobrze rozwiniętych mięśniach. Oglądana z przodu i z boku głęboka, sięga co najmniej do łokcia. Obwód
klatki jest o 45% większy od wysokości w kłębie. Dobrze wysklepione żebra.Linia dolna : Brzuch trochę podciągnięty, nie może być obwisły. Słabizna
niezbyt wyraźna.
OGON:
Gruby u nasady, zwęża się ku końcowi, sięga do stawu skokowego, ale nie niżej. Osadzony średnio wysoko. Przy pobudzeniu wzniesiony szablasto, nie może być zakręcony nad grzbietem ani położony na nim. W spoczynku wiszący, na końcu lekko zakręcony.
KOŃCZYNY:
Kończyny przednie: Łopatki: Wyraźnie skośne. Ramię : Tworzy wyraźny kąt z podramieniem, które jest proste, mocne i dobrze umięśnione. Łokcie : Nie mogą być wciśnięte pod tułów ani odstające. Odległość od łokcia do podłoża powinna wynosić 50% wysokości w kłębie u psów, nieco mniej u suk.Śródręcze: Bardzo mocne i lekko nachylone. Łapa: Kocia, okrągła, o niezbyt mocno zwartych palcach. Opuszki mocne i czarne. Pazury czarne, białe niepożądane, choć zdarzają się przy białych znaczeniach. Kończyny tylne: Mocne i równoległe, bez deformacji.Udo: Długie i dobrze umięśnione. Kątowanie niezbyt głębokie, ale dostateczne.
Staw skokowy: Niski i wyraźny. Łapy: Nieco dłuższe od przednich, poza tym identyczne. 
CHODY:
Ruch doga kanaryjskiego jest zwinny, elastyczny i przestrzenny, z dobrym wykrokiem. Ogon noszony nisko, głowa tylko trochę powyżej poziomu grzbietu, wyżej wzniesione są jedynie przy pobudzeniu.
SKÓRA:
Gruba i elastyczna, na szyi luźniejsza. Przy pobudzeniu na czole tworzą się zmarszczki, ułożone symetrycznie od bruzdy czołowej.
SZATA:
Sierść: Krótka, gruba, przylegająca, bez podszerstka (może on występować tylko na szyi i na tylnej stronie uda), w dotyku twarda. Na uszach bardzo krótka i delikatna, trochę dłuższa na kłębie i tylnej stronie ud.Maść: Różne odcienie pręgowanej od ciemnego, głębokiego brązu po jasno szarą i blond. Płowa w różnych odcieniach, piaskowa. Białe znaczenia dopuszczalne na klatce piersiowej, podgardlu, przednich łapach i palcach tylnych łap, ale te ostatnie powinny być jak najmniejsze.Maska zawsze czarna, nie powinna sięgać powyżej oczu.

WIELKOŚĆ I WAGA :
Wysokość w kłębie: Psy 60 do 66 cm Suki 56 do 62 cm W przypadku bardzo typowych osobników dopuszczalna jest tolerancja 2 cm w dół i w górę .Waga: Minimalna: Psy: 50 kg. Maksymalna: 65 kg Suki: 40 kg. Maksymalna 55 kg
WADY :
Wszelkie odchylenia od podanego wzorca powinny być uznane za wady i oceniane w zależności od stopnia nasilenia i wpływu na zdrowie i sprawność psa.
- Zgryz cęgowy.
WADY DUŻE:
Każda wada uznawana jest za dużą, kiedy zmienia wyraz i typ psa
- Nieprawidłowe proporcje głowy.
- Linie profilu bardzo zbieżne (zbyt duży stop).
- Nie dość rozległa maska
- Graniasty profil.
- Głowa trójkątna, wąska
- Oczy żółte, bardzo blsko osadzone lub skośne, zapadnięte lub wypukłe.
- Zbyt duży przodozgryz
- Braki zębowe (z wyjątkiem P1).
- Lędźwie i kłąb na jednej wysokości.
- Grzbiet nosa inny niż prosty.
- Zapadnięty lub wysklepiony grzbiet.
- Nieprawidłowa postawa kończyn.
- Ogon cienki, zakręcony lub zniekształcony; wysoko osadzony.
WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:
- Agresja lub wyraźna lękliwość.
- Niezrównoważony temperament.
- Depigmentacja nosa lub warg.
- Tyłozgryz.
- Zad niższy od kłębu. Opadająca linia grzbietu.
- Oczy niebieskie lub różnobarwne.
- Ogon cięty.
Każdy pies o nienormalnej budowie i/lub przejawiający zaburzenia zachowania powinien być zdyskwalifikowany.
UWAGA:
Samce muszą mieć dwa normalnie wykształcone jądra, w pełni wyczuwalne w mosznie.